Fahri BİRİNCİ (Biyografi)

Fahri BİRİNCİ, 13.08.1967 Trabzon-Akçaabat-Doğanköy doğumludur. 

İlk ve orta öğrenimini Doğanköy III.İlkokulu ve Doğanköy Ortaokulu’nda, Lise öğrenimini Akçaabat Lisesi’dde(1 ay) ve parasız yatılı öğrenci olarak Trabzon Lisesi’nde tamamladı.

1983 yılında girdiği Akdeniz Üniversitesi Isparta Mühendislik Fakültesi’nden 1988 yılında “İnşaat Mühendisi” olarak mezun olduktan sonra, İstanbul’da “Birinci Makine Sanayii” nde idareci olarak çalışma hayatına atıldı.1989 yılında mezun olduğu okul ve fakülteye Araştırma Görevlisi olarak atandı ve Yüksek Lisans ile Akademik çalışmalarına başladı.

Akdeniz Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde “Optimizasyon” konusundaki Yüksek Lisans çalışmasını 1991 yılında tamamlayıp, 1992 yılında Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde(Osmangazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü), İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı Yapı Programı’nda doktora çalışmasına başladı. Çok katlı yapılarda temel çökmelerinin etkilerinin araştırıldığı doktora çalışmasını 1998’de tamamlayarak İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim Dalında “Doktor” ünvanını aldı. 1999 Yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalına  “Yardımcı Doçent” öğretim üyesi olarak atandı.

Fahri BİRİNCİ, Isparta’da kısa bir süre yerel “Akdeniz” gazetesinde amatör köşe yazarlığı yaptı. 2004 yılı sonundan itibaren de, Samsun’daki yerel “Ekip” gazetesinde 2 yıl kadar haftada iki gün yayınlanan “İşin Gerçeği” adlı köşe yazıları yazdı. Bilimsel çalışma ve yayınlarından başka, yakın tarih ile ilgili araştırmalara, şiir-kitap okumaya deneme türünde yazılar yazmaya ilgisi vardır. Ulusal ve uluslar arası nitelikli 30’dan çok bilimsel yayını ve 2 adet yayına hazır ders kitabı bulunmaktadır. Bilimsel kurul üyeliği, mesleki örgütlerde üyelikler ve sendika temsilciliği gibi görevler yapmıştır. 

İnş.Müh.Meral BİRİNCİ ile evli, Zeynep, Ömer Tuğşad ve Mehmet Emir adında üç çocuk babası olan Fahri BİRİNCİ, halen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalında Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Akademik Özgeçmiş

 

Üye Panel

Kullanıcı Adı :
Şifre :