Soy Bilgisi

Fahri BİRİNCİ, Trabzon İli Akçaabat İlçesi Doğanköy(Eski adı:Muzura) Beldesi Ormanyanı(Eski adı: Rega) Mahallesindendir. 1999 Yılından bu yana Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Aslen Beşiroğulları olarak bilinen soy, şimdi Dörtyol Beldesi sınırları içinde bulunan Erikli(Eski adı: Mimera) köyü Bazen Mahallesi’ne yerleştikten sonra, Dedelerinin bir kısmının, mezra olarak kullandıkları Rega’ya yerleşmelerinden bu yana her iki köyde de Mollaahmetoğulları olarak bilinmektedirler. Soyadı kanunundan sonra “Birinci” soyadını almışlardır. Trabzon-Akçaabat ilçesinin Erikli(Dörtyol) ve Doğanköy beldelerinde, Adapazarı-Hendek, Bolu-Düzce, Samsun-Merkez ve Çarşamba, Ankara, İstanbul illerinde ve Avrupa’da Hollanda ve Almanya’nın değişik yerlerinde “Birinci” soyadlı akrabalar yaşamaktadır. Çok farklı coğrafyalarda bulunan diğer Birinci’ler akraba değildir. Soyun yer değişiklikleri ve göçleri ile ilgili tarihsel bilgilere ulaşılabilmiş değildir. Fahri BİRİNCİ’den geriye doğru bilinen soy bilgisi kısaca şöyledir.

Aile Bilgileri

Fahri Birinci, Evli ve üç çocuk babasıdır.

Babası: Eyüp Birinci (Merhum), Akçaabat, 1939-12.01.2013. Hollanda Hilversum’dan emekli işçi.

Annesi: Havva Birinci, Akçaabat, 1942 doğumlu. Hollanda Hilversum’da emekli işçi.

Eşi: İnş. Müh. Meral Birinci, Berlin 1973 doğumlu. Isparta-Uluborlu-Küçükkabaca’lı Nazım- Ayşe Kılınçarsalan’ın kızları. Atakum Milli Eğitim-Sınıf Öğretmeni.

Kızı: Zeynep Birinci, Isparta 1996 doğumlu. SDÜ Tıp Fakültesi’nde öğrenci.

Oğlu: Ömer Tuğşad Birinci, Isparta, 1999 doğumlu. İTÜ İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü (İng. Pr.)’nde öğrenci.

Oğlu: Mehmet Emir Birinci, Samsun, 2011 doğumlu. Şehit Yüzbaşı Tunç Fidaner İlkokulu’nda öğrenci.

Üye Panel

Kullanıcı Adı :
Şifre :